منو سایت

DNS چیست؟

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
DNS چیست؟

DNS/Domain Name System یک سیستم نامگذاری سلسله مراتبی برای کامپیوترها، خدمات یا سایر منابعی است که به اینترنت یا یک شبکه خصوصی (LAN) متصل هستند.

سرورهای DNS زیادی در شرکت ها و سازمان های میزبانی وجود دارد که به هم متصل هستند.

هنگامی که شرکت میزبان یک نام دامنه را به سرور DNS اضافه می کند، حدود 48 ساعت طول می کشد تا با سایر سرورهای DNS در سراسر جهان هماهنگ شود.

سرورهای DNS آدرس وب سایت (به عنوان مثال: www.wp-needs.com) را به آدرس آن ( ) ترجمه می کنند و کاربران برای وارد کردن هر وب سایت در مرورگر خود نیازی به وارد کردن رشته های عددی ندارند.

به عبارت دیگر، دامنه wp-needs.com به یک IP با آدرس DNS تبدیل می شود.

یافتن آدرس یا اتصالات و ارتباط بین آدرس های IP و دامنه ها یکی از وظایف سرور DNS است و زمانی که درخواستی برای سرور ارسال می شود، آدرس IP و صحت آن را تایید می کند.

هنگامی که URL یک آدرس وب در نوار آدرس مرورگر تایپ می شود، مرورگر نام دامنه را به آدرس IP ترجمه می کند و این به یافتن وب سایت صحیح کمک می کند و در نتیجه فایل صفحه وب بارگذاری و نمایش داده می شود.

به عبارت دیگر مرورگر ابتدا کش خود را بررسی می کند تا آی پی مربوط به آدرس وارد شده را بیابد و اگر آن IP وجود داشته باشد آن را حل کرده و سایت را نمایش می دهد.

اگر نام دامنه حل نشد، مرورگر فایل های میزبان و رکوردهای DNS را بررسی می کند و اگر مرورگر نتواند سرور DNS را پیدا کند، نام دامنه حل نمی شود و خطای مربوطه به کاربر نشان داده می شود.

سرورهای DNS برای بارگذاری یک صفحه وب:

بازگشت کننده DNS:

سروری که برای دریافت درخواست ها از سیستم کاربر از طریق برنامه هایی مانند مرورگرهای وب طراحی شده است. در واقع، این سرور را می توان به عنوان یک کتابدار دید، وقتی از او پرسیده شود، کتاب خاصی را در یک کتابخانه پیدا می کند. این تابع سایت را در حافظه پنهان سرور DNS محلی جستجو می کند.

سرور نام اصلی:

این سرور اولین گام در ترجمه نام میزبان (نام میزبان) به آدرس IP است و مانند لیستی در یک کتابخانه، نام کتاب ها را در چندین قفسه گنجانده است.

سرور نام TLD:

TLD را می توان به عنوان یک قفسه کتاب خاص در یک کتابخانه در نظر گرفت. این نام سرور مرحله بعدی در جستجوی یک آدرس IP خاص است و قسمت آخر شامل نام هاست است. به عنوان مثال، “com” در “com” سرور TLD است.

سرور نام مورد اعتماد:

این سرور را می توان به عنوان یک فرهنگ لغت قفسه کتاب در نظر گرفت که در آن می توان نام خاصی را به معنای آن ترجمه کرد و تنها زمانی که پاسخ هایی را دریافت کرد

سایر سرورهای DNS با کلاینت ها به عنوان سرورهای نام معتبر برخورد می کنند.

اگر یک سرور نام معتبر بتواند به رکورد درخواستی دسترسی داشته باشد، آدرس IP نام میزبان درخواستی را به بازگشت‌کننده DNS که درخواست اصلی را انجام داده است، برمی‌گرداند.

 

پست DNS چیست؟ اولین بار در نیاز وردپرس ظاهر شد.