منو سایت

زبان دلفی چیست؟ – به وردپرس نیاز دارد

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
زبان دلفی چیست؟ - به وردپرس نیاز دارد

دلفی (Delphi) یا به عبارت دیگر Visual Pascal – یک زبان برنامه نویسی و پلت فرم توسعه نرم افزار است که توسط Borland تولید و بعدا توسط Embarcadero خریداری شد. این زبان در زمان انتشار در سال 1995، به عنوان یکی از اولین ابزارها برای پشتیبانی از توسعه نرم افزار بر اساس متدولوژی RAD (Rapid Application Development) پیشنهاد شد. تولید و توسعه سریع برنامه های کاربردی.

این نرم افزار مبتنی بر پاسکال شی گرا (Object Pascal) و برگرفته از این زبان است. با این حال، Borland نسخه ای از دلفی و C++ Builder را برای لینوکس به نام Kylix ارائه کرد که مورد استقبال توسعه دهندگان نرم افزار لینوکس قرار نگرفت. در ابتدا نرم افزار دلفی مستقیماً از کتابخانه های ویندوز و یک کتابخانه اختصاصی به نام VCL استفاده می کرد، اما پس از نسخه 6 دلفی، قابلیت استفاده از دات نت به آن اضافه شد.

زبان دلفی که در گذشته پاسکال شی گرا (Object-Pascal) نامیده می شد و برای طراحی نرم افزار تحت ویندوز استفاده می شد، اکنون به قدری توسعه یافته است که برای ایجاد نرم افزار تحت سیستم عامل های لینوکس، iOS و اندروید نیز استفاده می شود. بیشترین کاربرد دلفی در طراحی اپلیکیشن های دسکتاپ و پایگاه داده است، اما به عنوان یک ابزار “چند منظوره” برای طراحی انواع پروژه های نرم افزاری (مانند وب) نیز استفاده می شود.