منو سایت

 • خانه
 • وبلاگ
 • اصول انتخاب دامنه مناسب که باید قبل از خرید دامنه وب سایت بدانید

اصول انتخاب دامنه مناسب که باید قبل از خرید دامنه وب سایت بدانید

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
اصول انتخاب دامنه مناسب که باید قبل از خرید دامنه وب سایت بدانید

انتخاب بهترین دامنه برای وب سایت شما یکی از مهم ترین و سخت ترین مراحل ایجاد یک وب سایت تجاری است. از زمان ظهور اینترنت، صدها میلیون دامنه ثبت شده است. انتخاب دامنه مناسب برای شروع ساخت سایت، حضور موفق و متمایز ایجاد می کند و باعث می شود وب سایت شما به راحتی به خاطر بسپارید.

برای انتخاب دامنه مناسب برای سایت خود دقت و تمرکز لازم را به خرج دهید و جستجوی زیادی انجام دهید زیرا در صورت عدم انتخاب نام دامنه مناسب برای سایت خود تغییر نام دامنه و انتقال سایت به دامنه جدید می شود. نسبتا دشوار و ممکن است. زمان بر است و نتایج منفی مانند ترافیک از دست رفته و خرابی برای سایت شما برای شما به همراه خواهد داشت، پس قبل از راه اندازی سایت وقت و انرژی لازم را صرف این امر کنید.

آنچه در این مقاله می خوانید:

دامنه چیست؟

دامنه نامی است که برای وب سایت خود انتخاب می کنید. به عبارت دیگر سایت شما به صورت آنلاین با آن نام شناخته می شود و آدرس سایت شما بر اساس آن نام شناخته می شود. بنابراین نام دامنه یا دامنه به معنای همان دامنه است.

برای ورود به این سایت، کاربران باید آن را مستقیماً در موتور جستجو تایپ کنند و پس از مشاهده نام دامنه و ورود به وب سایت خود، روی آن کلیک کنند. برای مثال در مورد سایت دیجی کالا، نام دیجی کالا نامی است که مالک برای سایت خود انتخاب کرده است.

دامنه چیست؟

اجزای دامنه

هر دامنه از چند قسمت تشکیل شده است اما قسمت های اصلی دامنه شامل دو قسمت است. به مثال توجه کنید.

wphelper.ir

دیجی کالا.com

پسوند دامنه.نام دامنه

 • نام دامنه
 • پسوند دامنه

http و https پروتکل های انتقال اطلاعات سایت هستند. تفاوت http و https در این است که با https انتقال داده به سایت شما به صورت امن انجام می شود در حالی که http امنیت لازم را ندارد.

دامنه چیست؟

اهمیت انتخاب نام دامنه مناسب

دلایل مختلفی وجود دارد که چرا انتخاب نام دامنه بسیار مهم است. برخی از مهمترین دلایلی که اهمیت انتخاب نام دامنه را نشان می دهد را به شما خواهیم گفت.

 • دامنه سایت هویت شما را نشان می دهد

نام دامنه یک وب سایت چیزی بیش از یک آدرس اینترنتی است که کاربران و مشتریان آن را وارد می کنند. دامنه در واقع پایه اصلی فعالیت های بازاریابی دیجیتال است. برخی از دامنه های کمیاب میلیون ها دلار ارزش دارند و در واقع نشان دهنده برند شما به صورت آنلاین هستند.

 • تاثیر دامنه بر سئوی سایت

هدف از خرید دامنه مناسب و به طور کلی هدف از فعالیت های دیجیتال مارکتینگ افزایش بازدید سایت است. سئو سئو مجموعه ای از فعالیت هایی است که به رتبه سایت شما در موتورهای جستجو کمک می کند.

بیش از صدها فاکتور سئوی سایت وجود دارد، دامنه سایت نیز می تواند به سئو سایت شما کمک کند. برخی از مشاهدات نشان می دهد که افزودن یک کلمه کلیدی مرتبط در دامنه یا در ساختار URL یک صفحه می تواند به طور قابل توجهی احتمال رتبه بندی وب سایت شما برای آن عبارات را افزایش دهد. اما اگر دامنه شما چنین قابلیتی ندارد نگران نباشید. داشتن کلمات کلیدی زیرا عوامل دیگر بر رتبه سایت شما تأثیر می گذارد و تنها اتکا به دامنه ای که حاوی کلمات کلیدی است کافی نیست.

ایجاد یک دامنه ارزشمند برای وب سایت به شما کمک می کند اعتماد و حرفه ای را به صورت آنلاین و حتی آفلاین ایجاد کنید. دامنه پریمیوم نشان می دهد که شما یک تجارت واقعی و قابل اعتماد هستید و اعتماد به شما آسان تر است.

گاهی اوقات می توان هدف شرکت و کسب و کار شما را به راحتی با بیان آن در دامنه اعلام کرد.

آدرس سایت و دامنه https://doctoreto.com/ را ببینید، به راحتی متوجه می شوید که این سایت پزشکی است و به راحتی می توانید با تایپ آن پزشک خود را انتخاب کنید.

 • به بهبود فعالیت های بازاریابی کمک کنید

با انتخاب یک نام دامنه زیبا و کوتاه می توانید دامنه وب سایت خود را به راحتی در ذهن مخاطب بچسبانید و این به اثربخشی و کارایی بیشتر فعالیت های بازاریابی کمک می کند.

 • یک سرمایه گذاری مطمئن انجام دهید

در سال های اخیر مشاهده شده است که دامنه های زیادی با مبالغ بسیار بالایی به فروش می رسند. البته امروزه انتخاب یک دامنه با ارزش تقریباً یک کار دشوار است زیرا دامنه های ارزشمند قبلاً توسط افراد هوشمند دیگری خریداری شده است.

 • حرفه ای بودن در مقابل رقبا

انتخاب یک نام دامنه مناسب که با فعالیت های شما مطابقت داشته باشد، حرفه ای بودن شما را نشان می دهد. این مشکل ممکن است در نگاه اول بی اهمیت به نظر برسد، اما تمایز شما را از رقبایتان نشان می دهد و تاثیر مثبت خود را بعدا برای شما نشان می دهد.

اهمیت انتخاب نام دامنه مناسب

نکات مهم در انتخاب دامنه

 • یکی از اصول اصلی در انتخاب نام دامنه این است نامی را انتخاب کنید که با فعالیت های شما مطابقت یا تکمیل کند. نتیجه این هماهنگی باعث می‌شود افراد در جستجوی گوگل راحت‌تر شما را پیدا کنند. با نگاهی به دامنه سایت به راحتی می توانید تشخیص دهید که کسب و کار سایت زیبایی است.

 • اساسا انتخاب یک نام دامنه معنی دار بهتر از انتخاب یک نام دامنه بی معنی است. نام های دامنه با معنی علاوه بر اینکه راحت تر به خاطر می آیند، احساس بهتری در ذهن افراد ایجاد می کنند.

 • به جای استفاده از کلمات تند از کلمات ساده و رایج استفاده کنید.

 • از استفاده از اعداد، خط تیره، علامت سوال، فاصله، *، $،! و هنگام انتخاب نام دامنه از کاراکترهایی مانند این اجتناب کنید.

 • دامنه ای که انتخاب می کنید باید حداقل سه حرف و حداکثر 63 حرف داشته باشد. دارم سعی می کنم دامنه انتخابی شما باید کوتاه باشد اما نه آنقدر کوتاه که منطقی نباشد

 • دارم سعی می کنم نام دامنه سایت شما باید با نام تجاری شما یکی باشد. به عنوان مثال شرکت گلرنگ با برند گلرنگ دارای یک وب سایت https://www.golrang.com/ است که نام دامنه مشابه با نام تجاری دارد.

 • در صورت امکان، الفاز کلمات کلیدی مناسب مرتبط با کسب و کار خود استفاده کنید.

 • از خرید دامنه های ارزان برای کسب و کارهای بزرگ خودداری کنید.

 • از تکرار حروف به خصوص به صورت حروف مشابه در کنار یکدیگر خودداری کنید.

 • مراقب این موضوع باشید آسان برای تایپ و آسان برای تلفظ.

 • از جانب از املای کلمات بپرهیزیدزیرا اگر شما آن را به عنوان یک ابتکار انتخاب کنید، ممکن است برخی از مردم فکر کنند که واقعاً اشتباه تایپی است.

 • سعی کنید نام دامنه خود را منحصر به فرد خود کنید از انتخاب دامنه مشابه با سایت رقیب خودداری کنید.

 • برای انتخاب نام دامنه خلاقیت را به کار خود اضافه کنید.

 • پسوند سایت خود را با توجه به سایت و صنعت خود انتخاب کنید. گونه های مختلف پسوندهای دامنه اینترنتی پسوندهایی مانند .com، .ir، .net و… وجود دارد آیا باید بدانید کدام پسوند دامنه برای سایت شما بهتر است؟

 • گاهی اوقات به دلیل گرفتن نام دامنه، افراد مجبور به ثبت نام دامنه به نام خود می شوند که در نوع خود می تواند اقدام درستی باشد. مانند drrezaie.com

 • هنگام خرید دامنه، دامنه خود را برای حداقل 5 سال تمدید کنید. همچنین از سرویس تمدید خودکار استفاده کنید تا در صورت فراموشی دامنه به صورت خودکار تمدید شود.

 • هنگام خرید دامنه با پسوند، دامنه خود را با افزونه های دیگر نیز خریداری کنید. برای مثال اگر سایتی با پسوند com خریداری می کنید، همان دامنه را با پسوند ir یا org و پسوندهای دیگر خریداری کنید. این دامنه از سایت شما، پارک دامنه یا پارک دامنه سایت با پسوندهای دیگر نامیده می شود. گاهی اوقات علاوه بر دامنه های ذکر شده، نیاز به خرید نام دامنه مشابه املای دامنه خود دارید.

 • اگر قصد خرید نام دامنه هایی را دارید که قبلاً گرفته شده اند، بررسی کنید که آیا فعالیت مخرب یا هرزنامه در آن سایت وجود دارد یا خیر.

 • اگر به دنبال ایده نام سایت و اسم ساز حرفه ای آنلاین در مورد انتخاب دامنه، سایت هایی وجود دارند که پیشنهادات نام سایت را ارائه می دهند و می توانید از کمک آنها استفاده کنید. سایت را لایک کنید

https://www.namecheap.com/

https://www.godaddy.com/

https://webflow.com/

https://www.blogtyrant.com/

 • در نهایت قطعا توصیه می شود از شخصی که قبلا حداقل دو سایت طراحی کرده است مشاوره بگیرید و حتما از نظرات و پیشنهادات او برای اعتبارسنجی دامنه پیشنهادی استفاده کنید.

نکات مهم در انتخاب دامنه

نتیجه

انتخاب نام دامنه مناسب برای سایت یکی از مهمترین مراحل قبل از راه اندازی سایت است. انتخاب نام سایت مناسب بر سایر فعالیت های بازاریابی سئوی سایت، اقتدار شما و … موثر است.

رعایت اصولی مانند حفظ نام دامنه کوتاه، خلاقیت در انتخاب دامنه، مرتبط بودن دامنه، خرید دامنه پارک مربوط به شما، راهنمایی و مشاوره و …. برای انتخاب یک نام دامنه قابل اعتماد، به شما کمک می کند یک سایت با ساختار قوی ایجاد کنید.

نتایج متوسط 5 از 5

از کل مبلغ 4 رای